Pār-Rīga
Izstāde apskatāma Dobeles novada muzeja mazajā zālē.
STIHIJA.VĪRIETIS
Dobeles novada muzeja lielajā zālē no 8.marta būs apskatāma fotogrāfes Ineses Kalniņas foto izstāde “Stihija. Vīrietis.”
Ar šīm divdesmit melnbaltajām fotogrāfijām autore vēlas izkliedēt pastāvošo mītu, ka vīrieša kailfoto ir kas draudīgs, pretrunīgs un konfrontējošs.
Fotogrāfiju izstāde “Stihija. Vīrietis” ir vīrieša auguma attēlojums, ainavā - dabas apskauts, brīvs. Latviešu literatūrzinātniece, profesore, rakstniece Janīna Kursīte norāda, ka izstāde pamatā ir uz viduslaiku teorijā balstītas koncepcijas attēlošanu nuditas virtualis (nevainība, tikumi) estētiku. Jau vairākus gadus izstāde netiek papildināta ar jaunām fotogrāfijām.
Šajā izstādē ir eksponēta fotogrāfija, kas ieguvusi ASV fotokonkursa “Black & White Spider Awards” goda nomināciju žanrā – Akts (Honorable Nominee – Nude) (2019).
Inese Kalniņa ir profesionāla
fotogrāfe, absolvējusi Valmieras Mākslas vidusskolu un Liepājas Pedagoģijas
universitāti ar specializāciju vizuālajā mākslā un pedagoģijā kā arī
absolvējusi Rīgas Stradiņa universitātes multimediju komunikācijas
apakšprogrammu fotogrāfija. Regulāri piedalās starptautiskos fotokonkursos,
iegūstot augstus žūriju novērtējumus konkurencē ap 70 pasaules valstīm katrā
konkursā.
Eduarda Tutiņa izstāde DRĒGNI ORANŽS Dobeles novada muzejā no 11.februāra līdz 11.martam.
Dobeles Mākslas skolas absolventa Eduarda Tutiņa pirmā personālizstāde. Savos 17 gados jaunais un talantīgais mākslinieks ir piedalījies Rīgā divās galerijas MASA izstādēs.
Sākotnēji mākslinieks attēloja klasiskās ainavas, gleznojot impresionisma stilā, taču Rīgas induvidualitātes un košās inovācijas iespaidā viņš ir pievērsies neoekspresionismam. Šī pāreja Eduardam Tutiņam ir sniegusi iespēju radīt savu autentisko izpausmes veidu, kuru viņš iegūst, apvienojot glezniecību ar zīmēšanu un literatūru.
Lielformāta darbos var izsekot mākslinieka ietās takas gar biezajām betona ēkām, kuru nomācošā ietekme ir likusi iemīlēt galvaspilsētai raksturīgo dekadenci. Eduards atgriežas mājās, kur apkārtnes uztvere atmostas tikai pēc tumsas nogulsnēšanas. Lai gan pēdas skar veco ceļu, jaunā karte viņu novirza atpakaļ uz pilsētu, kurā zūd ilgas pēc krāšņuma, bet dzirkstī tieksme izprast gaišpelēko reljefu.
“Hildas Vīkas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana Latvijas muzejos”
Sarunā piedalīsies Hildas Vīkas kultūrvēsturiskā mantojuma glabātāji - Latvijas Mākslas akadēmijas informācijas centra vadītāja, mākslas zinātniece, Ingrīda Burāne, Dobeles novada muzeja krājuma glabātāja Ivetas Gudiņa, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas “Arsenāls” vadītāja, mākslas zinātniece Elita Ansone, Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuves vadītāja vietniece Ilze Tauriņa – Roze, Turaidas muzejrezervāta galvenā krājuma glabātāja Līga Kreišmane un Anšlava Eglīša ekspozīcijas vadītāja Inciemā Sintija Kostjukoviča.
2022.gadā atzīmējot mākslinieces H.Vīkas 125.jubileju Dobeles novada muzejā no 9. novembra līdz 2023.gada 25. februārim ir apskatāma izstāde “Pie loga”, kurā apskatāmas gleznas no Dobeles novada muzeja krājuma, kurus vieno viens no mākslinieces iecienītākajiem motīviem – logs. Decembrī atzīmējot Hildas vārda dienu tika izveidota programma ģimenēm “Atrodi ziedus Hildas Vīkas darbos”.
Izstādi papildina fotogrāfijas – mākslinieces portreti, ģimenes uzņēmumi, izstāžu atklāšanas un citi notikumi, kuri saistīti ar mākslinieci, kā arī 19.gs. 30. - 50.gadu Bīdermeijera stila mēbeles, kas ir tā laika Latvijas teritorijas meistara darinājums un reiz ir piederējušas Hildai Vīkai un viņas vīram, rakstniekam Viktoram Eglītim.
Papildus informācija atrodama Dobeles novada muzeja mājaslapā www.dobelesmuzejs.lv
Nāc atrast ziedus Hildas Vīkas gleznās!
iepazīties ar Hildas Vīkas darbiem un tajos attēlotajiem ziediem.
Šobrīd pa logu vērojama apsnigusi daba un līdz vasaras plaukumam mums vēl kāds laiks
jāgaida. Bet Dobeles novada muzeja Hildas Vikas darbos pie loga zied ziedi par godu
mākslinieces 125. jubilejai. Vēlies uzzināt kādi? Kā tos sauc un to nozīmi? Tad nāc viesoties
pie mums uz muzeju, kur ar attēlu kartīšu palīdzību, mēs meklēsim attēloto gleznās,
apskatīsim kādās krāsās ir ziedi un izkrāsosim tos, attīstot savas novērošanas spējas. Un kas zina, varbūt kāds no jums šos ziedus pamanīs vasarā
.
Aktivitātes cena: 0,50 Eur
ZIEMAS VIESI DOBELES NOVADA MUZEJĀ
Aicinām ģimenes un grupas ar bērniem (vecumā no 6 gadiem) uz Dobeles novada muzeja
radošo aktivitāti, kuru laikā bērni varēs atrast ziemas noskaņas muzeja ekspozīcijā, spēlējot
radošu spēli un izveidojot savu īpašo Ziemas eņģeli.
Muzeja ekspozīcijā ir sākuši viesoties jauni ziemas viesi, tu jautāsi kādi? To varēsiet uzzināt
atnākot uz nodarbību un atbildot uz dažādiem jautājumiem, un tos atrodot. Lai arī tavās
mājās būtu kāds īpašs ciemiņš, tad aicināsim izgatavot savu Ziemas tēlu – eņģelīti.
No 15.12.2022. līdz 06.01.2023.
Nodarbības ilgums ir aptuveni 40 min.
Grupai lūdzam pieteikt dalību 3 dienas iepriekš, zvanot uz tel. nr. 20223536
Nodarbības maksa: 1,00 Eur
Hildas Vīkas gleznu izstāde “PIE LOGA”
No 9. novembra Dobeles novada muzejā apskatāma Hildas Vīkas gleznu izstāde “Pie loga” .
Atzīmējot mākslinieces 125.jubileju Dobeles novada muzejā ir apskatāma gleznu izstāde “Pie loga”. Izstādei ir izvēlētas gleznas no muzeja krājuma, kuras vieno viens no mākslinieces iecienītākajiem motīviem – logs.
Izstādi papildina Hildas Vīkas fotogrāfijas un 19.gs. 30. - 50.gadu Bīdermeijera stila mēbeles, kas ir tā laika Latvijas teritorijas meistara darinājums un reiz ir piederējušas Hildai Vīkai un viņas vīram, rakstniekam Viktoram Eglītim.
Izstāde apskatāma līdz 2023.gada 25.februārim.
Jāņa Roberta Jansona izstāde
“IESPAIDU EMOCIJAS, EMOCIJU IESPAIDS”
Izstādes atklāšana 29.septembrī plkst. 16.00.
,,SAPŅI,, ir šī gada Dobeles Mākslas skolas audzēkņu noslēguma darbu vienojošā tēma. Tēmas idejas autori ir paši audzēkņi.
Mēs visi sapņojam. Jaunie mākslinieki vizualizēdami savus sapņus mākslā, atveido sapņu netveramību. Tehniku ziņā darbi ir atšķirīgi, bet visi izstādē redzamie mākslas darbi stāsta mums audzēkņu sapņus.
Noslēguma darbs tiek veikts mācību procesa noslēguma posmā – pēdējā mācību gada pēdējā semestrī, audzēkņiem izvēloties tēmu un materiālus, mākslas tehnikas un paņēmienus.
- Arīna Regina
- Loreta Drēviņa
- Marta Ivaškina
- Iluta Elizabete Priede
- Viviāna Veinberga
- Paula Mazkriste
- Domenika Cipkina
- Alise Janvāre
- Laine Korotkaja
- Viktorija Vismane
- Anete Tukiša
- Anastasija Maņivčuka
- Laine Knope
- Daniela Akuļenko
- Viktorija Utenkova
- Kitija Vējkrīgere
- Līva Laimiņa
- Markuss Rubenis
- Magda Laguņonoka
Mākslas un dzejas diena Dobelē
10. septembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00 Dobeles mākslas skolas pagalmā un Skolas ielā 9 norisināsies Dzejas un Mākslas dienas Dobelē.
Dobeles vēstures biedrība sadarbībā ar Dobeles Mākslas skolu, Dobeles Mūzikas skolu un Dobeles novada muzeju jau otro gadu pēc kārtas organizē kultūras notikumu Dobelē: mākslas un dzejas diena Dobelē.
Arī šogad tiks akcentēts novada mākslinieces Hildas Vīkas devums gan literatūrā, gan mākslā. Visas dienas garumā ikviens varēs apskatīt Hildas Vīkas zīmējumus un grāmatu ilustrācijas, kā arī Hildas Vīkas dzīvi fotogrāfijās Dobeles novada muzeja krājuma ( Skolas ielas 9 namiņā ).
Pagalmā plkst. 12.00 varēs dzirdēt Dobeles mūzikas skolas audzēkņu koncertu un uzreiz pēc tā ar savas dzejas lasījumu uzstāsies dzejniece, grupas “Tērvete” vairāku dziesmu vārdu autore Ulla Kavicka.
Gaidīsim ikvienu interesentu uz plenēru un radošo mākslas darbnīcu gan pieaugušajiem, gan bērniem Mākslas skolas pagalmā, kas šogad tiks veltīts Hildas Vīkas romānam “Dobeles Karalis”.
Materiāli plenēra dalībniekiem būs pieejami uz vietas, bet lūdzam iepriekš pieteikties, rakstot uz epastu muzejs@dobele.lv
Pasākums ir bez maksas.
Pasākums tapis ar Zemgales Plānošanas reģiona “Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programma 2022” atbalstu, Dobeles vēstures biedrībai īstenojot projektu.
“Mākslas plenērs Dobelē 2022” dalībnieku darbu izstāde
No 12.jūlija
Dobeles Pilī būs skatāmi “Mākslas plenērs Dobelē 2022” dalībnieku darbi, kas
tapuši šā gada maija beigās Dobelē. Izstādes atklāšana un tikšanās ar
māksliniekiem 12.jūlijā plkst. 16.00.
Plenērā piedalījās: Aija Prince, Aļona Prokofjeva, Anna Kaltigina, Dita Veģe, Inita Vilks, Jānis Jansons, Laine Kainaize, Maija Bujaka, Nadežda Čerpaka un Sabīne Biezā. Kopā plenēra laikā tika radīti 40 darbi, kuros attēlota Dobele un ziedošais “Dārzkopības institūta” ceriņu dārzs.
Jau otro gadu Dobeles novada muzejs un Dobeles Pils organizēja mākslas plenēru, kurā piedalījās mākslinieki, kuri strādā uz audekla vai cita materiāla jebkurā tehnikā. Viena glezna no katra autora tiks izvēlēta un iekļauta muzeja krājumā. Ikviens izstādes apmeklētājs varēs sniegt savu vērtējumu balsojot par viņaprāt katra autora vērtīgāko gleznu. Pēc izstādes apkoposim gan balsošanas rezultātus, gan profesionāļu viedokli un Dobeles novada muzeja sociālajos tīklos (https://www.facebook.com/Dobelesmuzejs https://www.instagram.com/dobelesmuzejs/ ) publicēsim sarakstu ar gleznām, kas tika izvēlētas. Sekojiet līdz informācijai!
Izstāde apskatāma no 12.07. līdz 27.08. Dobeles Pilī, Brīvības ielā 2c.
Birutas Jansones zīmējumu izstāde “Birutas stāstiņi”
Birutas Jansones zīmējumu izstāde “Birutas stāstiņi”
No 11.jūnija Dobeles novada muzeja mazajā zālē būs skatāma Birutas Jansones zīmējumu izstāde “Birutas stāstiņi”. Izstādes atklāšana un tikšanās ar mākslinieci 10.06. plkst. 16:00.
Izstāde “Birutas stāstiņi” ir zīmējumu sērija, kas radusies no 2018. līdz 2022. gadam. Kā stāsta pati māksliniece, viņai pēkšņi sagribējās zīmēt uz melna papīra un bija liela vēlēšanās parunāt, pastāstīt, par ko viņa domā, kas viņu priecē, kas sāp. Izstāstīt par to, ko mēdz rakstīt dienasgrāmatā, par ko papļāpā pie tējas tases, dalīties ar to, kas viņai ir svarīgs. Tāda privāta saruna publiskā veidā.
Zīmējumi tapuši ar pildspalvām un marķieriem, un katram no šiem zīmējumiem ir pievienots stāsts.
Biruta Jansone absolvējusi J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un vēlāk Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvusi humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā. Mākslinieces darbi atrodas Mākslas fonda, Valsts muzeja, Museum Ludvig Koeln un privātpersonu kolekcijās Latvijā, Krievijā, Dānijā, Vācijā, Kanādā, Izraēlā, Francijā u.c.
2018.gadā par nopelniem Latvijas valsts labā saņēma Atzinības krustu par ilggadēju radošo ieguldījumu mākslas pedagoģijas un kultūras darbā.
Izstāde Dobeles novada muzeja mazajā zālē apskatāma no 11.06. līdz 17.09.2022.
Muzeju nakts 2022
Sestdien, 14.maijā, pēc 2 gadu pārtraukuma šogad savas durvīs klātienē atkal vērs muzeji. Muzeju nakts Dobeles novada muzejam šogad ir īpaša, jo plkst. 18:00 durvis apmeklētājiem vērs muzeja krājuma izstāde “Rūpniecība Dobelē”, kur vienviet varēs izzināt Dobeles rūpniecības vēsturi un tās neparastos līkločus. Izstādē būs iespēja apskatīt fotogrāfijas no ražošanas procesiem un darba kolektīvu ikdienas, vēsturiskus, dažādās Dobeles ražotnēs uzņemtus videomateriālus, kā arī senāk un ne tik sen Dobelē ražotās rūpniecības preces.
Plkst. 19.00 un 22.00 tiks demonstrēti unikāli video materiāli, kas uzņemti pagājušā gadsimta 90. gadu vidū prezidenta Gunta Ulmaņa vizīšu laikā. Materiālos redzami dažādi vēsturiski kadri: Atbrīvošanas pieminekļa atklāšana, prezidenta iepirkšanās Krasta ielas (Čerjomušku) tirdziņā un degošās ģimnāzijas evakuācija. Katram dobelniekam būs interesanti atpazīt savus draugus, radus vai sevi pašu un atcerēties kāda izskatījās Dobele pirms teju 30 gadiem.
No plkst. 20.00 līdz plkst. 21:30 muzeja mazajā zālē būs iespēja apmeklēt vēsturisko tērpu rekonstruktores Zandas Zariņas (Biedrība Liel.Barons ) lekciju “19.gs. vidus - sieviete, kas seko modei.” Lekcijā varēs dzirdēt daudz interesantu faktu un stāstu par modes vēsturi 19.gs., būs pieejama dažādu tērpu un aksesuāru apskate.
No plkst. 19.00 līdz 22.00 Dobeles muzeja telpās ikviens varēs radoši izpausties darbnīcā “Papīra lelles” un piedalīties sojas sveču gatavošanas meistarklasē, kurā dalībnieki varēs izgatavot paši sevu unikālu sojas vaska sveci burciņā, pievienojot gan aromātu, gan dekorācijas pēc savas gaumes. Sveču darbnīcā darbosies Linda Bēvalde no “October Candles”
Vakaru tradicionāli noslēgs nakts ekskursija ar gidu pa naksnīgo pilsētu, kurā visiem kopā būs iespēja izzināt Dobeles galvenos rūpniecības pieturpunktus.
Visas dienas garumā bez maksas apskatāma muzeja pastāvīgā ekspozīcija “Riez Dobelē…”, Laumas Liepas gleznu un zīda darbu izstāde “Gaidot mieru un pavasari”, kā arī jau pieminētā izstāde “Rūpniecība Dobelē”
IEEJA BEZ MAKSAS
Pasākuma laikā tiks fotografēts un/vai filmēts. Fotogrāfijas/video tiks izmantoti publicitātei un pilsētas vēstures saglabāšanai.
Izstāde “Rūpniecība Dobelē”
No 14.maija līdz 29.oktobrim Dobeles novada muzejā aplūkojama muzeja krājuma izstāde “Rūpniecība Dobelē”, kur vienviet var izzināt Dobeles rūpniecības vēsturi un tās neparastos līkločus.
Dobele ir viena no industriāli attīstītākajām Latvijas mazpilsētām, kuras vārdu nereti asociē ar konkrētām šeit ražotajām precēm – gumijas rotaļlietām, plastilīnu, svecēm, sadzīves ķīmiju, makaroniem un miltiem, putuplasta izstrādājumiem utt.
Par Dobeles rūpniecības pirmsākumiem nosacīti var runāt jau no mirkļa, kad hercoga Jēkaba laikā Dobeles muižas teritorijā tika ierīkotas dzirnavas. Taču īstais rūpniecības uzplaukums, protams, ir 20. gs. otrā puse, kad Dobelē dažādu apstākļu dēļ tiek izvietotas vairākas ražotnes, kas ražo preces ne tikai vietējam, bet arī visam Padomju Savienības tirgum.
Atgūstot valsts neatkarību, 90. gados uzņēmumi cenšas pielāgoties jaunajai ekonomiskajai situācijai un saskaras ar nopietnām krīzēm – ierasto izejmateriālu piegādes ķēžu sairšanu, līdzīgu, bet lētāku preču ienākšanu no Ķīnas, iepriekšējo tirgu zaudēšanu.
Taču tas ir arī jaunu iespēju laiks, kad rodas jauni uzņēmumi, kas šobrīd veiksmīgi turpina nest Dobeles vārdu pasaulē. Gluži tā pat kā neapturams laika rats, Dobelē vienmēr ir griezušies dzirnakmeņi, rati, valči un zobrati.
Izstādē būs iespēja apskatīt fotogrāfijas no ražošanas procesiem un darba kolektīvu ikdienas, vēsturiskus, dažādās Dobeles ražotnēs uzņemtus videomateriālus, kā arī senāk un ne tik sen Dobelē ražotās rūpniecības preces.
Izstādes pamatu veido krājuma priekšmeti un fotogrāfijas, taču lielu ieguldījumu devuši arī pilsētas uzņēmumi, kas laipni dalījušies ar saviem arhīviem, fotoalbumiem, videomateriāliem un stāstiem.
Laumas Liepas darbu izstāde “Gaidot mieru un pavasari”
No 27.aprīļa Dobeles novada muzeja mazajā zālē būs skatāma dobelnieces Laumas Liepas gleznu un zīda darbu izstāde “Gaidot mieru un pavasari”.
Izstādē būs apskatāmas gleznas, kā arī apgleznotas dabīgā zīda šalles un lakati. Lauma Liepa šo tehniku ir apguvusi pašmācības ceļā un mākslas studijā, bet talantu mantojusi no sava tēva, kokgriezēja, kurš visu mūžu ir strādājis kombinātā “Māksla”.
Lai arī māksla un amatniecība vienmēr ir bijusi liela daļa no Laumas Liepas dzīves, māksliniece pamatā ir strādājusi finanšu un ekonomikas jomā un pēdējos 12 darba gadus bijusi a/s “Dobeles Dzirnavnieks” finanšu direktore. Atskatoties uz to laiku viņa saka:
“Sēžot pie rakstāmgalda dažkārt domāju, kad būšu pensijā, un man būs brīvs laiks, es nodarbošos ar rokdarbiem un mākslu. Man vienmēr tam pietrūka laika. Tagad varu teikt, ka tieši laiks ir tas, kas pietrūkst arī šobrīd, lai pagūtu visu, ko vēlētos.”
Izstādē redzamās gleznas varēs iegādāties, un visi iegūtie līdzekļi tiks novirzīti labdarības programmai "Ukrainas cilvēkiem".
Zinātniskā konference Dobeles Pilī
Dobeles novada muzejs sadarbībā ar Pils filiāli organizē zinātnisko konferenci “Aktualitātes Latvijas viduslaiku piļu pētniecībā”, kas norisināsies 25. aprīlī Dobeles Pilī, Brīvības ielā 2 c.
Atjaunotā Dobeles Pils savas durvis apmeklētājiem vēra 2021. gada rudenī un šā gada martā tika atklāta arī pastāvīgā ekspozīcija. Dobeles muzejā 2019. gadā notika lasījumi, kas bija veltīti aktualitātēm Dobeles pilsētas un apkārtnes vēstures pētniecībā: Dobeles Livonijas ordeņa mūra pils izpētei un Dobeles novada vēsturē nozīmīgu personu darbībai.
Konference veltīta aktualitātēm
Latvijas viduslaiku piļu pētniecībā. Tā iesāksies
ar Dobeles novada Kultūras pārvaldes vadītājas Nadeždas Čerpakas
prezentāciju “No
idejas līdz Gada labākā būve Latvijā”. Nadežda Čerpaka ir vadījusi Dobeles
Livonijas ordeņa pils kapelas atdzimšanas procesu. Dobeles pils arheologs Andris
Tomašūns lasīs referātu par Dobeles pils arheoloģisko izpēti un tās jaunākajām
atziņām. LU Latvijas vēstures institūta vadošai pētniecei Gunitai Zariņai būs referāts
par Dobeles 14.-17. gs. iedzīvotāju demogrāfiju un veselību.
Konferences otrajā daļā Edgars
Plētiens dalīsies savā pieredzē ar Raunas viduslaiku pils izpēti un konservāciju.
Vijas Stikānes referāts būs veltīts pētījumiem par ēšanas paradumiem un galda
kultūru: Turaidas pils materiāls viduslaiku Livonijas kontekstā. Ieva Ose
sniegs ieskatu Turaidas pils arheoloģisko senlietu katalogu gatavošanā.
Konferences noslēgumā Dāvis
Pumpuriņš runās par Valmieras pili un tās jauno ekspozīciju un pētniecības
perspektīvām.
Plānots, ka referāti
tiks publicēti Dobeles novada muzeja mājaslapā, kā arī tiks izdoti drukātā
formā- muzeja rakstu krājumā.
Atgādinām:
1. Sejas masku vai respiratoru lietošana muzeja iekštelpās ir rekomendējama.
2. Pēc iespējas vēlams ievērot 2 metru distanci no citiem pasākuma dalībniekiem.
3. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
4. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
Informējam:
1. Pasākuma laikā fotografēts. Ja jūs nevēlaties, lai Jūsu fotogrāfija tiktu izmantota, lūdzam informēt par to atbildīgo darbinieku pasākuma laikā. Fotogrāfijas tiks izmantotas publicitātei nekomerciālos nolūkos.
2. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī pasākuma norisi, atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Datu apstrādes mērķis: konferences norises nodrošināšana, saziņa ar konferences dalībniekiem.
Izstāde "Dubultportrets"
Dobeles novada muzejā no 17. marta līdz 23. aprīlim apskatāma izstāde “Dubultportrets’- Daces Grīnbergas keramika un Imanta Klīdzēja fotogrāfijas.
Dace Grīnberga ir liepājniece, keramiķe. Ar saviem darbiem piedalījusies vietējās un starptautiskās keramikas izstādēs, kā arī starptautiskos mākslas pedagogu un keramiķu simpozijos. Darbi eksponēti izstādēs Latvijā un ārzemēs, kā arī atrodas privātkolekcijās.
Patīk strādāt ar dažādu krāsu akmensmasām, mālu un porcelānu. Galvenokārt darbus veido grupās, tie ir formās līdzīgi, bet krāsās un virsmas apstrādē dažādi. Savos darbos izmanto vienkāršas un ažūras formas pielietojot dažādas glazūru, krāsu un faktūru kombinācijas, kompozīciju variācijas. Lielu nozīmi piešķir formas plastikai un materialitātei. Eksperimentē ar dažādiem keramikas apdedzināšanas veidiem. Patīk sajust keramisko materiālu kā dzīvu organismu un nesabojāt to ar savu roku pieskārienu.
Imants Klīdzējs dzimis rīdzinieks, bet kopš 1984. gada dzīvo Salacgrīvā. Ir viens no zināmākajiem latviešu keramiķiem, kurš ne tikai aktīvi strādā, bet darbojas arī mākslas pedagoģijā. Viņa vārds Latvijā zināms arī ar to, ka I. Klīdzējs ik gadu pie sevis aicina Latvijas un ārvalstu keramiķus, lai īpaši izveidotā keramikas apdedzināšanas krāsnī liktu ne tikai savus, bet arī kolēģu darbus. Šoreiz Dobelē apskatāmas I. Klīdzēja fotogrāfijas, jo fotogrāfija vienmēr bijusi visur klātesoša.
Ulda Rogas gleznu izstāde
Muzeja mazajā zālē no 11. marta līdz 16. aprīlim apskatāma Ulda Rogas gleznu izstāde
“Atkal Dobelē”. Izstādē redzamas ainavas, tostarp arī Dobeles pilsēta un tuvākā
apkaime.
Mākslas zinātnieks Māris Brancis par Uldi Rogu: “Mākslinieka Ulda Rogas darbi vienmēr apliecinājuši viņa mīlestību uz pasauli un cilvēkiem. Apveltīts ar izcilu krāsu izjūtu, viņš savā apkārtnē skatās ar romantiķa acīm, nekad nekļūstot salkans. Viņa darbi izceļas ar vienkāršību un sirsnību, tie pat zināmā mērā bezkaislīgi fiksē ikdienas dzīves nerimtīgo ritējumu, nepiemirstot atklāt mirkļa neatkārtojamību. Mākslinieka akvareļos un pasteļos allaž jaušama dziļa cieņa pret visu, ar ko šajā pasaulē saskaramies. Tādēļ viņa darbus tik augsti vērtē jelgavnieki un tuvākas un tālākās apkaimes mākslas cienītāji. Patiesībā Uldis Roga iemūžina Jelgavas un Zemgales kluso, bet dziļo dvēseli.”
Uldis Roga dzimis Bukaišu pagastā. Dzīvo un strādā Jelgavā. Izstādēs piedalās kopš 1973. gada. Personālizstādes bijušas vairākās Latvijas pilsētās: Jelgavā, Talsos, Rīgā, Aucē, Saldū.
Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1986. gada. Jelgavas Mākslinieku biedrības biedrs kopš 2009. gada.
2008. gadā saņēmis Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu “Goda zīmi”, bet 2011. gadā Latvijas Kultūras ministrijas Atzinības rakstu. 2015. gadā apbalvots ar Jelgavas pilsēta atzinības zīmi “Jelgava 750- Vēstures griežos”. 2017. gadā saņēmis Jelgavas novada simpātiju balvu Ģederta Eliasa balvas izstādē par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā.
2021. gadā saņēmis Īpašo Kultūras ministrijas Atzinības rakstu.
Annas Kaltiginas gleznu izstāde “Naktssargi un draugi”
Līdz 5. martam apskatāma Annas Kaltiginas gleznu izstāde “Naktssargi un draugi”. Izstādē skatāmi gan pēdējo gadu plenēros gleznotie darbi un draugu portreti, gan ierosme un mācīšanās no senā holandiešu meistara Rembranta van Reina. Tieši Rembranta gleznas “Naktssardze” ietekmējusi mākslinieces izstādes kopējo noskaņu.
Anna Kaltigina par izstādi: “Ir laiks, kad jaunrades enerģija virmo - tad tik gleznot un gleznot. Ir laiks, kas liek pieklust un spēku ņemt no senajiem dižgariem. Šī pulsācija atrodama izstādē. Šobrīd Amsterdamā tiek restaurēta Rembranta van Reina glezna “Naktssardze”, tāpēc jebkuram interesentam internetā tā ir pieejama to smalki izpētīt. Kas gan var būt labāks skolotājs, ja ne pats Rembrants! Pagājušā gada ilgā mājās sēdēšana sakrita ar iespēju iedziļināties Rembranta glezniecības noslēpumā, brīnišķīgās gleznošanas tehnikas niansēs, otas rakstu triepienos. Iedvesmojoši!”
Anna Kaltigina ir Jelgavas mākslinieku biedrības biedre, mācījusies RLMV Rokdarbu nodaļā (1986-1990), LU pedagoģijas fakultātes Mākslas nodaļā (1991–1995), LLU (1995–1997), iegūts maģistra grāds pedagoģijā. Dažādos laika posmos strādājusi par vizuālās mākslas skolotāju pirmsskolas bērniem, skolēniem un pieaugušajiem Jelgavā, Dobeles un Ozolnieku novados. Kopš 2016. gada vada Garozas gleznošanas studiju, kopš 2018. gada strādā Salgales Mūzikas un mākslas skolā. Personālizstādes Slampes skolā (2005), Zaļenieku kultūras namā (2006), Frederiksvaer bibliotēkā Dānijā (2003), Dobeles Novadpētniecības muzejā (2010, kopā ar fotomākslinieku Andiju Kaltiginu), Dobeles novada Bērzes bibliotēkā (2011), Ozolnieku tautas namā (2011). Dobeles Amatu mājā (2014), Ozolnieku novada Garozas pakalpojumu centrā (2016), Annas Brigaderes memoriālajā muzejā „Sprīdīši” (2017), Dobeles Novadpētniecības muzejā (2017), Akmenes novadpētniecības muzejā Lietuvā (2018), Dobeles bibliotēkā (2019), Lielvircavas kultūras namā (2021).
Aktīvi piedalās Jelgavas mākslinieku biedrības rīkotajos mākslas plenēros, kā arī piedalījusies Baldones, Limbažu, Kandavas, Jūrmalas, Preiļu un Dobeles plenēros.
Izstāde "Iebrauc manā dārzā kluss..."
Muzejs aicina iedvesmoties vasaras un rudens ražai izstādē: “Iebrauc manā dārzā kluss…”. Izstādē piedalās 14 mākslinieces, kas katra atklāj dārza daudzveidīgo būtību: tā slēpjas ne tikai bagātīgajā ražā, bet arī noskaņās un sajūtās. Pārstāvēti vairāki tēlotājmākslas veidi- glezniecība, grafika, tēlniecība un tekstils.
Izstādes autores: Anda Buškevica, Anna Kaltigina, Asnate Marts Zutere, Dita Veģe, Ilze Ezerniece, Inga Rudzīte, Inita Vilks, Inta Paulsone, Ivanda Spulle-Meiere, Jana Mikosa, Ludmila Grīnberga, Mairita Mašala, Nellija Skujeniece un Vita Makra.
“Iebrauc manā dārzā kluss…”, tā aicina mākslinieces un turpina: “ ...un vērīgi paskaties, kas dārzā aug, briest un zaļo, ar mīlestību un rūpību kopts. Taču varbūt arī savu reizi ļauts savvaļai- lai iztiek kā prot. Iebrauc! Jo nav jau daudz laika... Iebrauc! Izkāp un palūkojies, ko mēs, mākslinieču grupa, esam izauklējušas katra savā dvēseles mazdārziņā un veltījušas Tev, skatītāj!”
Izstāde apskatāma līdz 5. martam.
Attēlā: Mairitas Mašalas darbs "Rīts"
Muzeju var apmeklēt, uzrādot Covid-19 vakcinācijas/pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.