DOBELES BŪVUZŅĒMUMA “SPARS” FOTOGRĀFIJAS


Pirms deviņdesmit gadiem Dobelē darbu uzsāka būvniecības, mēbeļu un betona rūpniecības sabiedrība “Spars”. Tajā apvienojās vairāki vietējie amatniecības uzņēmumi. Jau 1928. gada vasarā rūpniecībai paredzētas ēkas uz sev piederoša zemesgabala Baznīcas ielā bija uzbūvējis Dobeles un apkārtnes slimnīcas galvenais ārsts un sabiedriskas darbinieks Edgars Francmanis.
Būvuzņēmumu sabiedrības dibināšanas iniciatori bija E. Francmanis un namdaris Jānis Undulis.

Uzņēmums veicis vairāki ēku būvi Dobeles pilsētā. 1934. – 1935. gadā “Spars” veicis lielāko daļu darbu toreizējās Dobeles un apkārtnes slimnīcas ēkas piebūves celšanā Brīvības ielā. 1937. gadā uzņēmums veica pārbūves darbus Dobeles pilsdrupu paviljonā. “Spara” amatnieki piedalījušies arī Dobeles Latviešu biedrības nama (tag. Dobeles pilsētas kultūras nama) un vairāku pilsētas skolu celtniecībā. Rūpnīcas pakalpojumi izmantoti arī ārpus Dobeles pilsētas robežām. Piemēram, 1938. gadā uzņēmums veidojis iekštelpu iekārtu Jelgavas pilsētas brīvlasītavai un bibliotēkai.

1940. gadā uzņēmums nacionalizēts. Tam izdevās pārvarēt arī Otrā Pasaules kara grūtības, un turpināt darbību. Pēc kara viens no galvenajiem uzdevumiem bija atjaunot tā radītos zaudējumus. “Spars” līdzdarbojās, piemēram, Tukuma apriņķa skolu inventāra izgatavošanā un Rīgas fabriku atjaunošanā. 1946. gadā presē “Spars” atzīts par Dobeles pilsētas lielāko rūpniecības uzņēmumu. Tomēr pēc 1949. – 1950. gada presē vairs informācija par uzņēmumu neparādās – tā darbība apturēta vai reorganizēta citā formā.