Miniatūrs saules pulkstenis

Viens no interesantākajiem priekšmetiem, kas iegūts arheoloģiskajos izrakumos Dobeles apkārtnē, ir miniatūrs saules pulkstenis. Tas atrasts 2008./2009. gada izrakumu sezonā Dobeles Livonijas ordeņa mūra pilī arheologa Mārtiņa Rušas vadībā.

Saules pulkstens atrasts izrakumu laukumā pie pils dienvidu aizsargmūra. Šajā teritorijā atklātas vairākas ēkas, un interesantais atradums iegūts vienā no tām.

Vadoties pēc analogiem atradumiem citviet Eiropā, pulkstenis būtu datējams ar 16.-17. gadsimtu. Tas ir periods, kad Dobele atradās Kurzemes un Zemgales hercogistes sastāvā, un pils tika izmantota gan kā hercoga dzimtas locekļu rezidence, gan tuvējā administratīvā apgabala pārvaldnieka (komandanta jeb pilskunga) mītne.

Dobeles pilī atrastais pulkstenis darināts no kaula. Šāda tipa pulksteņi dēvēti par diptihiem. Pamatnes un vāka daļa bijušas savienotas ar diegu, kura mestā ēna ļāva nolasīt laika rādījumu.

Saules pulkstenis un citi atradumi no Dobeles Livonijas ordeņa mūra pils apskatāmi Dobeles Novadpētniecības muzeja pastāvīgajā vēstures ekspozīcijā “Reiz Dobelē...”.


Picture

Picture